En kanonprovning med överraskande resultat

 

Specialprovningen 20 oktober med temat ”Cigarrer med passande drycker” blev en riktig hit för många av deltagarna. Cigarrexperten Håkan Bengtsson (med rötter i tidningsfamiljen Bengtsson i Borlänge) lotsade oss igenom cigarrökandets ädla konst med bravur. Vi fick en lektion i hur man snoppar, tänder och röker en cigarr. Nu hade vi inte endast en cigarr denna kväll, utan rökte kontinuerligt 3 stycken olika cigarrer!

 

Naturligtvis lägrade sig en Lützenliknande dimma inne på Flying. Inget som på minsta sätt berörde de bolmande deltagarna. Vi hörde dock vissa försynta kommentarer från baren, där man undrade om vi inte var klara snart.

 

Provningens huvudsyfte var varken att röka cigarr eller dricka några olika drycker, utan att avnjuta dessa i symbios. Hur gick det då? Hittade vi några bra kombinationer? Ja, vid den gemensamma utvärderingen var det en mycket stor samstämmighet i uppfattning mellan de fyra borden beträffande vad som passade bra, mindre bra, resp. dåligt.

 

Provade drycker och cigarrer:

Smith Woodhouse 1985              Vintage Port

Glendronach 15Y                       Single malt whisky lagrad på sherryfat

A.E. Dor Cigarr Reserve               Cognac

Enmore Distillery Demerara 36Y                 Rom (62,9%)

 

Santa Damiana Corona, Dominikanska republiken, en mjuk och mild cigarr

Romeo & Julieta Cedros nr 3, fylligare kubansk cigarr

Montechristo Nr 4, fyllig kubansk cigarr (några fick i stället Simon Bolivar)

 

Bedömningen av kombinationen dryck och cigarr gav följande resultat.

 

               Santa Damiana        Romeo & Julieta       Montechristo

 

Portvin     Bra                         Bra                         OK

 

Whisky     OK                         Mindre bra                             nej

 

Cognac     OK                         Mycket bra              OK

 

Rom         Nej                        Nej                        Enda cigarr som var                                                            i närheten att

                                                                         matcha

 

Kvällens överraskning var portvinet, som matchade alla tre cigarrerna. Kvällens besvikelse var whiskyn som var OK till den mildaste cigarren, men inte gick något vidare ihop med övriga cigarrer. Vi hade förväntat oss att whiskyn skulle vara sötare än den verkligen var, vilket sannolikt är orsak till den dåliga matchningen. Den mycket smakrika rom vi hade besegrade alla tre cigarrerna och skulle ha krävt en ännu kraftfullare cigarr än Montechristo Nr 4. Vi kunde också lära oss, att trots namnet Cigarr Reserve på cognacen, så passade den helt klart olika till olika cigarrer. Tillsammans med Romeo & Julieta blev den kvällens bästa kombination.

 

 

2001-10-21

Bernt Sjödin