Välkommen till The Single Malt Academy of Dalecarlia
NYHETER
Inbjudan till provning 192:
Nya Styrelsens Favoriter
Nu är inbjudan ute för provning 192.
Inbjudan till 2018 års Exklusivprovning är ute nu!
Inbjudan till provning 191:
Plantation Rum med Alexandre Gabriel
Nu är inbjudan ute till provning 191! Läs mer här
The Whisky Show 2018
Sugen att åka till London och The Whisky Show? Nu finns det ett erbjudande ute att åka med SMAD. Läs mer här!
ANMÄLNINGSLÄGET
Diageo Special Releases
Provningen är fulltecknad!
Kölista finns.
Anmälan stänger 1/5
2018-04-12
Provning 191
Plantation
82 st
27 st Mat
2018-04-17
FLASKUTLÄMNING
Följande finns att hämta ut:
För kontakt: buteljeringar@smad.se
© The Single Malt Academy of Dalecarlia - 2018
Scotch Malt Whisky Society, SMWS, är en av världens äldsta whiskyklubbar och samtidigt sannolikt den största med 35.000 medlemmar. SMWS är inte bara en klubb utan också en av de större oberoende buteljerarna i Skottland. Till skillnad mot alla andra oberoende buteljerare så säljs inget på den öppna marknaden utan endast till medlemmar. SMWS finns idag representerade i 17 olika länder.
Det hela startade 1978 då Phillip "Pip" Hills reste runt som student och bl.a. arbetade på destillerier. Hos Glenfarclas fick han för första gången smaka whisky direkt från ett fat och blev helt betagen av den upplevelsen. En whisky bättre än något annat han provat tidigare. Efter sin arbetsperiod hos Glenfarclas så fick han på egen begäran det fat han blivit helt fascinerad i stället för pengar. Han bjöd in lite kompisar för att provsmaka - och här föddes egentligen SMWS. 1983 blev SMWS en öppen förening och har succesivt expanderat till dagens nivå.
SMWS ägs idag av 30-talet skotska investorer från att tidigare ha varit ägda av Glenmorangie plc under ca 10 år. Sannolikt är det positivt för SMWS att återigen vara oberoende i förhållande till producenter.
Som enda oberoende buteljerare har man aldrig något namn på vilket destilleri som har tillverkat whiskyn. I stället har man ett kodsystem där varje destilleri har ett nummer och i den turordning som det första fatet buteljerats. Den andra kodsiffran är vilket fat i turordning från resp. destilleri. T.ex. 4.220, där 4 = Highland Park och 220 det 220:e fatet från Highland Park som buteljerats av SMWS.
SMWS startade i Sverige i början av 2000-talet under ledning av Angela d´Orazio. Men i och med att hon började arbeta hos Mackmyra så avslutades engagemanget med SMWS. Kort därefter lades verksamheten ner i Sverige och låg i träda under ett antal år innan Bergslagens Destilleri för några år sedan övertog ansvaret för SMWS i Sverige. Man har idag ca 400 medlemmar i Sverige och arbetar för att öka antalet. Finns flera medlemmar i SMAD som också är medlemmar i SMWS, vilket även SMAD är som klubb.
SMWS har ett rykte om sig att ha bra kvalitet på den whisky som säljs. Har tidigare haft ett positivt intryck av SMWS från min tid som medlem i såväl den skotska verksamheten som under Angelas tid i Sverige. Dagens provning förändrar inte mitt intryck. Ger dagens provning klart godkänt. Hörde också ett antal positiva kommentarer från andra deltagare, så jag var uppenbarligen inte ensam om mitt omdöme.
Glas 1 | 77.44/Glen Ord 15yo/2001, 58,8 %, 240 flaskor; 1212 kr | 44 | poäng |
Glas 2 | G8.6/Cambus 26yo, 59,7 %, 258 flaskor; 1430 kr | 7 | poäng |
Glas 3 | 31.33/Jura 27yo/1988, 50,0 %, 174 flaskor; 2100 kr | 45 | poäng |
Glas 4 | 4.220/Highland Park 15yo/2000, 60,3 %, 216 flaskor; 1500 kr | 46 | poäng |
Glas 5 | 3.270/Bowmore 18yo/1997, 55,8 %, 594 flaskor; 1600 kr | 121 | poäng |
Glas 6 | 29.190/Laphroaig 17yo/1999, 58,1 %, 580 flaskor; 2340 kr | 161 | poäng |
Glas 7 | 42.23/Ledaig 9yo/2006, 59,3 %, 204 flaskor; 1000 kr | 79 | poäng |
Färg:Guldfärgad
Doft:Vanilj, mogna äpplen, aning kryddig
Smak:Oljig, kryddig, lite sötma
Eftersmak:Vanilj, sötma, eldig, gula äpplen, lång
Poäng:90
Fat:Second fill ex-Sauternes hogshead
Färg:Ljus guld
Doft:Vanilj, lite bourbonton
Smak:Kryddig, fat, lite tam
Eftersmak:Vanilj, söt, banantoner
Poäng:82
Fat:Refill ex-Bourbon Hogshead
Färg:Guldfärgad
Doft:Övermogna äpplen, vanilj, (något oangenäm doft)
Smak:Vanilj, fattoner, kryddig
Eftersmak:Vanilj, oljig, sötma (smak klart bättre än doften)
Poäng:89
Fat:Refill ex-Bourbon Hogshead
Färg:Gild - mörk guld
Doft:Vanilj, vaniljsötma, gula äpplen
Smak:Vaniljtoner, pepprig, eldig
Eftersmak:Rök, eldig, lite sötma, chokladtoner, vanilj; rökigare än de flesta HP jag provat
Poäng:88
Fat:First fill ex-Bourbon Barrel
Fat: Refill ex-Sherry Butt
Tyckte vid ett första smakprov att den var bra och bedömdes ungefär likvärdig med Laphroaig. Men vid ett andra smakprov upplevde jag whiskyn helt annorlunda och som ordentligt svavelskadat. Kan därför ge varken ett omdöme eller poäng på whiskyn.
Färg:Guld - mörk guld med antydan grönton
Doft:Rök/torvrök
Smak:Oljig, lite rök
Eftersmak:Rök, oljig, vanilj, lång
Poäng:92
Fat:Refill sherry butt
Färg:Ljus guld
Doft:Vanilj, röktoner
Smak:Sträv, fat, vanilj
Eftersmak:Torv, torvrök, sträv, sötma, vanilj, choklad
Poäng:91
Fat:Refill ex-Bourbon Hogshead
Bernt Sjödin